TUDATOSAN AZ ÉRTÉKEK KÖZÖTT - BESZÉLGETÉS

Kedves Főépítész Kollégák!

A Visegrádon rendezett XXVI. Országos Főépítészi Konferencián elindított témák folytatásaként, a konferenciáról kapott visszajelzésektől is megerősítve 2022. november 24-re egy beszélgetést hirdettem a visegrádi moziba. Elsősorban a helyi kötődésű embereket vártam, gondolva, hogy az azonos érdekkörű, azonos értékek között élő emberek csoportjára lehet ideálisan építeni egy, a környezetünkben tapasztalható problémákra épülő beszélgetést, amelyre elsősorban és hatékonyan közösségi szinten lehet választ adni.

A több fórumon is hirdetett esemény, a meghívott szakértő beszélgetőtársak mellett is közel 20 ember vett részt az alkalmon, akiknek kb. a negyede volt visegrádi. Egyfelől jó, hogy távolabbra is eljutott a hír és érdeklődést keltett, másfelől… jó, hogy helyiek is jöttek.

Felütésként az esemény Frédéric Back kanadai művész, rendező Illusion (1975) című rajzfilmjével indult (javaslom mindenki számára - elérhető az interneten). Ezt két rövid előadás követte, melyekben Páricsy Zoltán és Dr. Zlinszky János a környezet, a fejlődés, a tudatosság és a fenntarthatóság szemszögéből helyzetismertetést tartottak az előadásaikra jellemző plasztikussággal. Az elkövetkező két órában a meghívott vendégekkel először egymás közti beszélgetésben igyekeztünk lendületet venni, hogy aztán a megjelent érdeklődőkkel személyesebb, konkrét elképzelésekkel találhassunk válaszokat.

A beszélgetés kicsengése ugyanaz volt, mint a főépítészi konferencián: a legbiztosabb út a válság (nyersanyagok, erőforrások felélése, pazarlás, hulladékképzés, éghajlat, szennyezések, stb.)  kezelésére, ha közösen ki tudunk lépni a megszokott kényelmünkből, feltérképezzük a valós igényeinket, a környezetünkben fellelhető adottságokat és egy tudatosabb, mértékletesebb magatartás szerint folytatjuk életünket. A fentiek alapján a beszélgetés egy másik olvasata, hogy nincsenek aduász megoldások, nem abban van a titok, hogy egyik technológiát vagy építőanyagot szabad használni, a másikat nem, hanem hogy tudatosan, rendszerben tudjunk gondolkodni, adott helyzetbe tudjuk illeszteni a problémát valós vagy – ideálisan – alább adott  igények szerint, úgy hogy az egyéni és a közösségi érdekek egyensúlyban érvényesüljenek.

Mondanom se kell, hogy kevés volt a rendelkezésre álló két és fél óra, de tapasztalatszerzéshez, a közös szekér megtolásához fontos lépés volt. Tanulságos volt ez a relatív érdektelenség is. Már szervezem a következő alkalmat, amihez új stratégiához folyamodom: helyi kisebb csoportokat elérő, konstruktív szervezőcsapatot verbuválok, akik értik és fontosnak tartják az üzenet szétterítését. Valószínűleg a problémát is onnan kell közelíteni, hogy megfogalmazzuk, hogy hová akar eljutni a település mondjuk 30 év múlva és ehhez milyen alapfeltételek állnak a rendelkezésünkre, mik lesznek az erőforrásaink és milyen értékrendszer mentén gondolkodunk.

Bíztatom a kedves kollégákat, hogy tegyenek hasonló kezdeményezéseket a saját környezetükben! A konferencia előadásai által keltett tűz ugyan már kihunyóban van, de sajnos a környezetben egyre intenzívebben zajló folyamatok mégis izzásban tartják a témát.

Füzes András

Visegrád főépítésze

Link: https://orszagepito.net/szkok-ivan-kiallitasa-fuzes-andris-megnyito-beszede/